^Back To Top

Wybierz meble sosnowe!

 Meble sosnowe

Mimo że swego czasu Kochanowski wychwalał zalety lipy we fraszce „Na lipę”, to nie ona jest najpopularniejszym gatunkiem drzewa występującego w Polsce. To zaszczytne miano przysługuje przedstawicielce drzew iglastych – sośnie zwyczajnej. Jej przeciętna wysokość to 30 m, ale zdarza się, że osiąga nawet 40 m i więcej. Sosny stanowią około 60% drzew w naszym kraju. Jest ich tak dużo, ponieważ nie wymagają bardzo dobrej gleby, by mogły rosnąć i się rozwijać. Z racji tak dużej liczebności sosen w Polsce, a także dobrym właściwościom fizycznym i mechanicznym, jest ona szeroko stosowana w przemyśle budowlanym (np. stolarka drzwiowa i okienna), stolarskim i meblarskim. Poza tym wytwarzana jest z niej celuloza, może także służyć jako opał, ale nie jest polecana do kominków, z racji dużej zawartości żywicy. Dawniej możliwości jej wykorzystania były jeszcze większe, służyła bowiem za materiał na słupy telefoniczne i telegraficzne, a także jako surowiec kopalniakowy (do obudowy wyrobisk górniczych). Dorzućmy do tego jeszcze garść ciekawostek:

  • na świecie występuje około 80 gatunków sosny,
  • najstarsza sosna zwyczajna w Polsce ma 22 m wysokości, 3,6 m obwodu, ponad 360 lat i rośnie w Mińsku Mazowieckim; w odróżnieniu od innych najstarszych gatunkowo drzew w Polsce (vide Dąb Bolesław, ponad 800 lat), nie ma nadanego imienia,
  • najstarsza sosna na świecie znajduje się w Górach Białych (USA, do wiadomości publicznej nie jest podawana jej dokładna lokalizacja, by uchronić drzewo przed aktami wandalizmu), ma ponad 5000 lat i nazywa się Methuselah (nawiązanie do  biblijnej postaci Matuzalema, który miał być najdłużej żyjącym człowiekiem, a liczyć miał 969 lat).


Meble sosnowe - warto?

Jak już wspominałem wcześniej, sosna wykorzystywana jest m.in. do produkcji mebli. Czy drewno sosnowe faktycznie jest dobrym materiałem na meble? Czy są to meble, którymi warto się zainteresować? Postaram się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać pojawiające się wątpliwości. Pierwszym istotnym faktem, pośrednio związanym z powyższymi pytaniami, ale mającymi duży wpływ na zainteresowanie takimi meblami, jest to, że dzięki dużej popularności sosny w Polsce i szerokiej dostępności drewna z niej pochodzącego, meble sosnowe są atrakcyjne cenowo. Dużą zaletą drewna sosnowego jest jego podatność na różnego rodzaju obróbkę mechaniczną, np. struganie, frezowanie czy szlifowanie. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu możemy uzyskać pożądany i często nieszablonowy kształt mebli. Drewno sosnowe charakteryzuje się dobrą odpornością mechaniczną, jest wytrzymałe przy niewielkich obciążeniach, dzięki czemu dobrze spisuje się po przetworzeniu na meble. Zaletą sosny jest także łatwość impregnowania, a także barwienia – cecha ta powoduje, że można uzyskać naprawdę ciekawe wersje kolorystyczne. Często pojawiają się spore różnice w nasyceniu barwy poszczególnych części drewna – ma to dodatkowe korzyści dekoracyjne. Sęki, które pojawiają się w drewnie sosnowym, w niektórych przypadkach mają walory estetyczne, mogą spełniać funkcję ozdobną i urozmaicającą fakturę danej powierzchni. Drewno sosny jest także względnie lekkie, meble wykonane z takiego drewna nie będą zbyt masywne, dzięki czemu ułatwione będzie ich przestawianie w razie potrzeby. Należy wspomnieć, że drewno pochodzące z sosny jest także zwyczajnie ładne. Drewno sosnowe łączy w sobie estetyczny wygląd, dobre właściwości mechaniczne i fizyczne oraz atrakcyjną cenę. Jest dobrym wyborem przy zakupie mebli drewnianych. Warto się nimi zainteresować!

 

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.hacienda.pl