^Back To Top

Idealny salon dla każdego domownika

 Salon - meble drewniane

Każdy z nas ma swoją własną definicję ideału i tyczy się to różnych dziedzin i sfer życia. W przypadku aranżacji mieszkania decydującą rolę w stworzeniu idealnego pomieszczenia odgrywa nasz gust, a także gusta pozostałych domowników – w końcu dom jest miejscem, gdzie najważniejsza jest rodzina. To nasze cztery kąty, w których czujemy się bezpiecznie, miejsce, w którym chcemy odpoczywać, cieszyć się z przebywania razem, chcemy jeść, spać, bawić się, pracować. W związku z różniącymi się w zależności od wieku potrzebami, aranżacja idealnego (czytaj: uniwersalnego, wpisującego się w gusta poszczególnych osób) salonu nie jest prosta, ale też nie jest niemożliwa. Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy dużo czasu, jest on niejako częścią reprezentatywną naszego mieszkania, będąc równocześnie miejscem spotkań rodzinnych i towarzyskich.

Salon – funkcje i cechy pożądane

Wspomniana wyżej funkcja reprezentatywna należy do tych najważniejszych, ponieważ najczęściej to właśnie w salonie podejmujemy gości. To jeden z powodów, dla których salon powinien być przytulny, zachęcający do przebywania w nim, tworzący przyjemną, sprzyjającą spotkaniom w większym gronie atmosferę. Salon, zwany niekiedy pokojem dziennym, jest również miejscem pełniącym zadania czysto rozrywkowe. Telewizor, konsola do gier, kanapa czy fotele, a także stolik – to kilka elementów tworzących kącik medialny i wypoczynkowy zarazem. Trzeba pamiętać i uważać na to, by telewizor nie stał się centralną i najważniejszą częścią salonu, ponieważ pełni on jedynie dodatkową funkcję, a niekiedy wręcz przeszkadza i rozprasza osoby korzystające z salonu. Niesamowicie klimatyczne będzie usytuowanie kącika wypoczynkowego w pobliżu kominka – każdy, kto choć raz miał okazję spędzić zimowy wieczór wpatrując się w tańczący w kominku ogień, na samą myśl o tym poczuje jego ciepło. W wielu domach pokój dzienny pełni funkcję jadalni – wiąże się to z oszczędnością miejsca lub po prostu niewielkim metrażem mieszkania.
W takim przypadku, salon musi mieć dobre połączenie z kuchnią – można zdecydować się na salon otwarty (bezpośrednio, czyli bez ścian, połączony z kuchnią, tworzący jedno, duże pomieszczenie) lub „zaledwie” pozbawić drzwi przejście między jednym a drugim pomieszczeniem. Dzięki temu przenoszenie potraw czy naczyń nie będzie kłopotliwe. Planując aranżację pokoju dziennego chcemy, by był on przytulny i wygodny, dlatego też musimy zachować rozsądną granicę między jego praktycznością, funkcjonalnością, stylem
i potrzebami osób, które będą najczęściej z niego korzystać – trzeba wziąć pod uwagę każdego domownika, tak, by każdy w salonie czuł się jak u siebie.

Obowiązkowe wyposażenie salonu

Czymże byłby salon bez mebli? Straciłby całą swoją magię. Pomieszczenie to nie może poprawnie funkcjonować bez dużego stołu (najlepiej składanego – w takiej formie działałby na co dzień, rozkładany byłby tylko w przypadku wizyty gości). W przypadku stołu najważniejsze jest to, by każda siedząca przy nim osoba miała dla siebie wystarczająco dużo miejsca. Pozwoli to uniknąć przepychania się – nawet nieumyślnego – łokciami, co jest znacznym dyskomfortem. Drugą ważną sprawą są krzesła – przede wszystkim musimy odpowiednio dobrać ich ilość. Krzesło musi posiadać wygodne siedzisko i oparcie, które pozwoli oprzeć plecy. Kolejne elementy to sofa i fotele – ich główne przeznaczenie to relaks
i wypoczynek – w przypadku tych mebli zdecydowanie stawiamy na komfort użytkowania. Salon powinien być również dobrze doświetlony, jeśli to możliwe światłem naturalnym, czyli słonecznym. W przypadku braku takiej opcji musimy zadowolić się sztucznym oświetleniem. Pamiętajmy, że każdy pokój dzienny jest miejscem, które bywa bardzo intensywnie eksploatowane – to tutaj toczy się spora część codziennego życia domowników. Warto zadbać, by wyposażenie meblowe znajdujące się w salonie było najwyższej jakości, czyli wytrzymałe, trwałe, ale również wygodne i stylowe. Najlepszym wyborem na meble salonowe są meble drewniane – spełniają z nawiązką wszystkie te wymagania, a także wprowadzają do pomieszczenia naturalność i spokojną, radosną atmosferę.

 

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl