^Back To Top

Elegancja z nutką przepychu, czyli aranżacje w stylu retro

Biurko rustykalne Hacienda

Szukając inspiracji do urządzenia swojego mieszkania możemy natrafić na przeróżne aranżacje. Jest to wyszukiwanie, które z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwoli nam znaleźć coś, co się spodoba. Można jednak zacząć z innej strony, wystarczy zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami. Jeśli wśród nich znajdują się historia i przeszłość, to nie musimy więcej poświęcać naszego czasu i szukać pomysłu na aranżację mieszkania, bo idea sama do nas przyszła! Dla osób, które fascynuje historia, odpowiednie będzie urządzenie mieszkania w stylu retro. Jest piękne, jest wygodne, jest ponadczasowe – czego chcieć więcej? Jeśli to wciąż za mało dodam, że mieszkanie takie wyróżnia się oryginalnością i niepowtarzalnością, a do tego łączy w sobie elegancję z luksusem.


Powrót do przeszłości


W zależności od upodobań i osobistych preferencji możemy się przenieść do epoki lub okresu, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Możemy cofnąć się do lat 60., możemy posunąć się także znacznie dalej – powrócić np. do baroku, który charakteryzuje bogactwo zdobień i przepych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco poeksperymentować – pomieszać w czasie i połączyć stare, eleganckie meble z odrobiną nowoczesności – efekt murowany. Zachwyt nie zejdzie z twarzy odwiedzających nas gości, a my będziemy znajdować się w pięknym, eleganckim i komfortowym mieszkaniu. Wszystko w naszych rękach i naszej wyobraźni – pozwólmy działać zmysłowi kreatorskiemu.


Historia w mieszkaniu


Czym charakteryzuje się styl retro? To zależy od przeszłości, a dokładniej od tego jak daleko chcemy cofnąć się w czasie. Niezależnie od epoki, na której chcemy się wzorować i do niej nawiązywać, najważniejsze są meble. Niepowtarzalnego uroku dodają autentyczne antyki, ale oczywiście nie każdy mebel musi mieć swoją historię, odpowiednim uzupełnieniem aranżacji będą meble stylizowane na daną epokę. Urządzanie mieszkania w stylu retro do prawdziwa gratka dla kolekcjonerów – zgromadzić można pamiątki z przeszłości, a przy okazji zapewnić im drugie życie. W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na utworzenie stylizacji typowo przeszłościowej, czy połączenia przeszłości z nowoczesnością, istotna będzie spójność – w pierwszym przypadku – lub zastosowanie zasady kontrastu – w drugim. W jednym i drugim przypadku musimy natomiast uważać na przeładowanie dodatkami. Niemniej jednak są one niezmiernie istotne – to one uzupełniają wnętrze i dodają mu uroku. W stylu retro mogą to być stare ramy na obrazy lub lustro, kryształowe żyrandole, baldachim nad łóżkiem, stojący zegar, ozdobne lampy. Ciekawe są również rzeźbione elementy mebli, czy wygięte nogi. W związku z tym, że większość starych mebli wykonana jest z drewna, nawet ono, samo w sobie będzie ozdobą. W retro mieszkaniu nie może zabraknąć również tkanin: masywnych zasłon, lekkich obrusów, dużego dywanu na drewnianej podłodze. Jeśli chcemy pójść w drugą stronę, to znaczy przeszłość pomieszać z nowoczesnością, to potrzebnych będzie tylko kilka stylowych, starych mebli, które uzupełnią nowoczesną stylizację i wytworzą oryginalny klimat. To doskonałe wyważenie połączenia minimalizmu z dozą luksusu i przepychu. W stylu retro istotne są również barwy: są one wyraziste, jasne pastelowe (np. biel, jasny pomarańcz, musztardowy) lub ciemne (np. odcienie szarości), przy czym należy pamiętać o optycznym powiększaniu mieszkania przy użyciu barw jasnych – sprawdzi się to szczególnie przy małym metrażu.

Styl retro – warto?

Osoby, które kochają historię będą usatysfakcjonowane. Tak samo będzie z tymi, którzy lubią powspominać i w wyobraźni przenieść się w odległe czasy. Niewątpliwie styl retro ma swój niepowtarzalny urok i potrafi wzbudzić zachwyt. Połączenie retro z nowoczesnością jest odważnym, ale bardzo stylowym eksperymentem, który również ma w sobie to coś. Styl retro to styl bardzo ciekawy, który pozwala na sporą dowolność i dopasowanie go do indywidualnych upodobań. Dlatego jeśli zdecydujemy się na aranżację mieszkania w takim stylu, z pewnością będziemy usatysfakcjonowani.


Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.hacienda.pl