^Back To Top

Jak chronić drewno przed zagrzybieniem?

obróbka drewnaNieodpowiednio zabezpieczone meble drewniane mogą ulec zagrzybieniu. Największym wrogiem mebli sosnowych jest wilgoć oraz duże zmiany temperatury otoczenia i skraplanie się pary wodnej. W produkcji naszych mebli stosujemy wyłącznie preparaty olejowe, lakierobejce oraz woski najwyższej jakości gwarantujące odpowiednie i trwałe zabezpieczenie mebli.

Zniszczone drewno sosnowe ma widoczne na przekroju czerwono-brunatne przebarwienie, wywołane przez grzyba. Może być popękane i mniej trwałe. Organizmy grzybicze powodują rozkład celulozy zawartej w drewnie a tym samym niszczenie mebli.

Głównym powodem gnicia drewna jest wilgotność na poziomie 40%. Są to optymalne warunki do rozwoju mikroorganizmów. Przez dłuższy czas, minimum 6 miesięcy musi się utrzymywać wilgotność na poziomie 25%. W naturalnych warunkach użytkowych meble mają wilgotność na poziomie 12%, wówczas zagrzybienie nie jest w ogóle możliwe.

Bardzo ważne jest dokładne i szczelne pokrycie mebli warstwą lakierniczą lub woskiem. Przez ubytki w powłoce zabezpieczającej może dostawać się wilgoć oraz mogą wnikać w strukturę drewna zarodniki grzybów. Pod działaniem sił kapilarnych woda ma możliwość wnikania w drobne rysy i pęknięcia przedostając się głęboko w strukturę drewna.

stolarstwo mebloweMeble, których przeznaczeniem jest łazienka mogą być dodatkowo zabezpieczone. Środki ochrony drewna rozpuszczalne w wodzie to sole, które przed nałożeniem należy rozpuścić w wodzie. Środki ochrony drewna zawierające rozpuszczalnik dostępne są w formie lakierów oraz jako impregnaty i podkłady. Wnikają one głębiej w strukturę drewna w porównaniu ze środkami rozpuszczalnymi w wodzie.

Aby zagwarantować odporność naszych mebli drewnianych na szkodliwe działanie wilgoci pokrywamy je starannie lakierami lub woskami posiadającymi odpowiednie certyfikaty, które gwarantują fizyczną ochronę drewna.

Polecam również nasz drugi blog: www.meblebukowe24.plMateusz Surmiak

O autorze: Mateusz Surmiak - z wykształcenia matematyk, z zamiłowania technolog drewna. Zarządza produkcją i logistyką przedsiębiorstwa Made of Wood Group. Z matematyczną dokładnością koordynuje i nadzoruje realizację zadań produkcyjnych oraz przebieg procesu technologicznego. Wieloletnie doświadczenie w pracy z drewnem, niemal na każdym szczeblu produkcji, pozwala zaoferować klientom produkty najwyższej jakości. Prywatnie zapalony piłkarz ligi amatorskiej.

Dołącz do Mateusza Surmiaka na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl